Donald John Trump

Donald John Trump

Donald John Trump se narodil 14. června 1946 v Queensu, v New Yorku. Je americký obchodní magnát, spisovatel a televizní hvězda. Má 5 dětí. Jeho prarodiče z otcovy strany se přistěhovali do Spojených států v roce 1885 z Německa. Otec Fred Christ Trump narozen 11. říjen 1905, New York žil až do 25. června 1999 a matka Mary A. MacLeodová narozena 10. května 1912 ve Skotsku žila do 7. srpna 2000. Donald začal studovat na Kew-Forest School v Forest Hills, v Queensu, ale po těžkostech, ve třinácti letech, ho rodiče poslali na vojenskou školu (New York Military), kde v roce 1968 získal bakalářský titul v oboru finančnictví a ekonomika. Basketbalový trenér univerzity mu dal v roce 1964 cenu Coach's Award. Mladý Trump studoval dva roky na Fordham University a dále po přestupu na Wharton School at the University of Pennsylvania. Po absolvování univerzity pracuje v otcově firmě TRUMP ORGANIZATION zabývající se obchodem s nemovitostmi. Je nadán mimořádnou schopností odhadnout ceny lokalit. V 80. letech se dostává do finanční krize, ale podařilo se mu ji překonat a postupně se znovu zařadil mezi 500 nejbohatších lidí planety.

V roce 2003 začal podnikat kromě nemovitostí také v jiných oborech. Je spolumajitelem Miss USA, patří mu několik kasín a hotelů a založil vlastní univerzitu, která vyučuje předměty jako je obchodováni s nemovitostmi, založení vlastního podniku, obchodování na burze.

V roce 2003 se Trump stal výkonným producentem a moderátorem reality show The Apprentice (Učeň). Za jeden díl bere 60 milionů korun. Byl dvakrát nominován na cenu Emmy. Frázi “Máš padáka!“ (You´re fired) si nechal patentovat. Je autorem deseti knih.

Donald John Trump – rodinný a pracovní život

Donald John Trump

Rodinný život

Donald John Trump a Ivana Zelníčková se vzali v roce 1977 a mají spolu tři děti, jejich jména jsou Donald Junior, Ivanka a Erica. V roce 1992 se rozvedli a v roce 1993 se Trump oženil s Marlou Maples, s kterou zplodil dceru Tiffany. Velice brzy následoval Donaldův další rozvod, a to v roce 1999. Trump se v roce 2004 odhodlal znovu oženit a v roce 2005 si vzal Melanii Knavs. S touto ženou Donald zplodil svého pátého potomka jménem Barron William Trump.

Pracovní život

Donald John Trump začal svůj pracovní život ve firmě svého otce, v Trump Organization. Mezi jeho první projekty patřila revitalizace komplexu Swifton Village (Cincinnati - Ohio).
Po předání Swifton Village dosáhla firma Trump Organization zisku $6 000 000.

Obnova Wollmann stadionu v Central Parku začala v roce 1980 a tento projekt měl předpoklad  na dokončení na 2 a půl roku, přičemž ani v roce 1986 se dokončení obnovy neblížilo a bylo proinvestováno $12 000 000. Trump tedy nabídl, že převezme tyto práce bez poplatků, ale nabídka nebyla přijata. Nabídka se nakonec dostala do médií a Trumpovi byla poskytnuta příležitost. Bylo vyčerpáno pouhých $750 000 z dostupných $3 000 000.

Trump se do konce osmdesátých let dostal do finanční tísně a výstavbu svého dalšího kasína, v pořadí třetího, financoval z půjček s velmi vysokým úrokem, které nezvládal splácet. Trump převedl 50% vlastnictví v kasínu na držitele dluhopisů, aby dokázal snížit úroky a měl o něco více času na uhrazení dluhů. Banky a již zmiňovaní držitelé dluhopisů přišli totiž o stovky milionů dolarů. Trumpovi se výrazně podařilo snížit svůj $900 000 000 dluh a také $3 500 000 000 obchodní dluh. V roce 1995 došlo ke spojení kasín do společnosti Trump Hotels & Casino Resorts.

Média

Donald John Trump měl tu čest být nominovaný na cenu Emmy Award a zahrát si i ve známých filmech jako je Sám doma 2, anebo v seriálech The Nanny a Days of our Lives. Velmi často se také objevil v různých talk - show.

Trump se stal v roce 2003 producentem a moderátorem reality show The Apprentice, která byla vysílána na NBC. V této reality show se skupina lidí snažila bojovat o pracovní místo v Trumpově firmě. Za jednu epizodu v první sérii reality show The Apprentice Trump dostával plat $50 000. Tento program se stal velmi úspěšným, a tak byl Trump odměněn za jednu epizodu $3 000 000.

Donald John Trump dostal za reality show The Apprentice hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Známý reportér novin Times, Timothy O'Brien, prý údajně přeháněl Trumpův čistý majetek, a tak jeho a vydavatele Warnera Bookse Trump zažaloval o $2 500 000 000. Ve sporu se Trump nestal vítězem.

Tomáš Krsek

Tomáš Krsek

Absolvent Ekonomické fakulty Západočeské univerzity, předseda představenstva a generální ředitel Škoda Holding a předseda představenstva Škoda Transportation, a. s..

Svou pracovní éru života započal po dokončení studií jako makléř. Odtud se přesunul do společnosti Škoda Plzeň na post asistenta finančního ředitele. Dále pracoval od roku 1996 jako vedoucí projektového financování ve firmě Škoda Steel.

Rok 1999 byl pro Tomáše Krska zlomový. Získal funkci celé Škody a pomohl ji tak zachránit a transformovat. Ve Škoda Holding následně vystřídal několik vysokých postů a v roce 2010 byl jedním z lidí, kteří odkoupili její dceřinou společnost Škoda Transportation, kde se stal předsedou představenstva.

Soukromý nadační fond manželů Krskových

Tomáš Krsek

Soukromý nadační fond manželů Krskových, jehož zakladateli jsou Martina Krsková a Tomáš Krsek (Více informací v profilu Tomáše Krska na našem blogu.), podporuje studenty českého občanství z technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie a to formou stipendií na magisterská studia na těch nejlepších světových univerzitách, jako jsou například Harvard, Oxford nebo Cambridge.

Vysokoškolská stipendia

Prostřednictvím stipendia je v současné době nabízena skvělá šance pro studium i těm méně majetným. Pro všechny studenty je tu možnost požádání si o grant. Pokud úspěšně splníte určité podmínky, bude Vám umožněno získat nadační fond, který Vám dá finanční prostředky pro studium na jedné z prestižních světových univerzit (z těch nejznámějších je to např. Harvard, Oxford nebo Cambridge). Tento nadační fond byl založen proto, aby se našim studentům v zahraničí dostalo patřičné podpory.

Stipendijní programy

Českým studentům se díky stipendijním programům otevírají další možnosti studia v zahraničí. Už nemusí být jejich výběr vnitrostátně omezen, a to ani z finančních důvodů. Každým rokem je vybíráno 10 nejlepších studentů, kteří dostanou tu příležitost využít studijní programy na nejrůznějších evropských a světových vysokých školách. Díky této formě se studium v zahraničí stává snazším a hlavně dostupnějším. Na webových stránkách http://www.krsekfoundation.cz/ se mohou případní zájemci blíže informovat o tom, za jakých podmínek a jakým způsobem lze získat výše uvedené finanční prostředky na studium.

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa

Asi není v České republice člověk, který by si u jména Tomáše Bati nepředstavil cenu 29,9 a legendární „Baťovky“. Ale kdo to vlastně byl?

Narodil se 3. dubna 1876 ve Zlíně. Byl československým podnikatelem a bezkonkurenčním králem obuvi - tvůrcem světového obuvnického impéria, starostou Zlína v letech 1923 – 1932 a veřejným činitelem. Zemřel v 56 letech dne 12. července 1932 v Otrokovicích.

V roce 1894 ve Zlíně začala zlatá a nesmrtelná éra českého obuvnictví. Tomáš Baťa, ve spolupráci s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou, založil firmu Baťa. Z té postupem doby vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí. Jako první použil originální metody řízení výroby a systém motivování pracovníků (Baťova soustava řízení). Tyto principy ovlivnili nejednoho budoucího ekonoma a dokonce i v dnešní době se některé ve vrcholovém managementu firem používají. Prostřednictvím své firmy zvyšoval úroveň podnikání v ČSR, a jeho nízké prodejní ceny ovlivnili spotřební průmysl. Byl to velice produktivní člověk, během podnikání stihl totiž ještě přebudovat město Zlín. Jako jeho starosta vytvořil ze Zlína zahradní město s originální funkcionalistickou architekturou. Tento styl se však neudržel jen ve Zlíně, pozvolna se rozšířil do dalších míst Československa, Evropy a severní Ameriky. Krom moderního města prosadil ve funkci starosty také experimentální formy veřejného školství, nazývané zlínským pokusným školstvím, nebo zřízení nemocnice a dálkové dopravy (železniční, letecké, říční i silniční). Těmito činnostmi zlepšil moderní zdravotnickou péči i soustavu komunikací ve městě, v regionu i celém Československu.

Byl proslulý péčí o své zaměstnance, vedl je k využívání zdokonalovacích kurzů celoživotního vzdělávání a zřídil pro ně také odbornou školu (Baťova škola práce pro Mladé muže a Mladé ženy).

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Tomáš Baťa

Univerzita Tomáše Bati (dále UTB), která se nachází ve Zlíně, je rychle se rozvíjející škola. Škola poskytuje širokou nabídku různých oborů, humanitních, přírodovědeckých, technických i uměleckých, a to na šesti různých fakultách. UTB pokračuje v dlouhé tradici technologické fakulty. Ta existovala ve Zlíně od roku 1969 a vycházely z ní stovky vyškolených odborníků. Dnes je centrem špičkové vědy a s počtem okolo 11 300 studentů se řadí ke středně velkým univerzitám naší republiky. Jejím zřizovatelem byl legendární a světoznámý zakladatel obuvnické výroby Tomáš Baťa (1876-1932)
Přijďte se podívat na UTB do Zlína. Dny otevřených dveří se konají v pátek 12. prosince 2014 a 23. ledna 2015.

Více o univerzitě: http://www.utb.cz/o-univerzite/kdo-jsme

Raymond Albert Kroc

Ray Kroc

Raymond „Ray“ Albert Kroc (*5. října 1902 Oak Park, † 14. ledna 1984 San Diego). Jeho otec pocházel ze Stupna (část obce Břasy kousek od Plzně). Raymond během první světové války zalhal o svém věku, aby se mohl dostat do armády jako řidič sanitky. Také si vyzkoušel práci pianisty v rozhlase, jazzmana, člena kapely. Nakonec zjistil, že jeho životním posláním je obchod. Začínal jako prodejce papírových kelímků. Klíčovým krokem v jeho kariéře bylo rozhodnutí distribuovat přístroje na mléčné koktejly. Do podnikání se neváhal zadlužit hypotékou a do zástavy dál i střechu nad hlavou. 17 let prodával mixéry po celé Americe. Osm jím prodaných přístrojů měli ve své Kalifornské restauraci i bratři Dick a Mac McDonaldovi. Byl fascinován rychlým občerstvením u McDonaldů a rozhodl se je rozšířit do celých Spojených států. V roce 1955 otevřel svůj první McDonald v Chicagu. O šest let později se znovu zadlužil, aby mohl od bratrů McDonaldových koupit celou firmu za 2,7milionu dolarů. Díky němu se McDonald´s rozrostl do celého světa a Ray Croc byl deníkem TIME zařazen mezi 100 nejdůležitějších osob století.

Ray Kroc a McDonald's Corporation

Ray Kroc

Mezi světové řetězce rychlého občerstvení patří společnost McDonald's Corporation, kterou založili v roce 1940 bratři McDonaldovi. Jejich první stánek rychlého občerstvení otevřeli v Kalifornii, ale až v roce 1955 se firma začala rozrůstat, protože ji převzal businessman Ray Kroc (syn českých emigrantů). Tato společnost se začala jmenovat McDonald's Corporation až v roce 1960.

Hlavním předmětem obchodování společnosti McDonald's je hamburger, ale ten samozřejmě není jediným symbolem této velmi úspěšné firmy. McDonald's si za svá léta vybudoval velmi silnou značku. Ať už působí jako pozitivní nebo negativní, je vzorem obchodních úspěchů, stejně jako mnoha memetických spojení (McDonaldizace, McJob, McLibel, atd.). Někteří si také McDonald's spojují s uspěchaným a nezdravým stylem stravování, obezitou a zvýšenou hladinou cholesterolu.

Některé z restaurací neprovozuje přímo firma McDonald's, ale poskytuje vlastníkům restaurací franšízing (právo podnikat pod jménem McDonald's). Většinou ani McDonald's nevlastní budovu restaurace, pouze její vybavení (stroje, zařízení, atd.). Mateřská společnost kontroluje a zabezpečuje postavení jednotlivých restaurací a řídí jejich společnou marketingovou politiku a zásobování.

Vladimír Kovář Podnikatel roku 2008

Vladimír Kovář

Titul Podnikatel roku 2008 má opět nového držitele. Za minulý rok získal toto ocenění ředitel softwarové korporace Unicorn Vladimír Kovář. Ten se v brzké době vydá do Monte Carla, kde se utká s dalšími padesáti vítězi této soutěže ze zemí celého světa o prestižní titul Světový podnikatel roku 2009.

Ve společnosti Unicorn pracuje v současnosti více než tisíc lidí. Nabízí zakázková IT řešení a vyvíjí software. Samotný vývoj softwaru je podle Kovář proces, který potřebuje neustálé inovace.

Kdo zůstal v soutěži o Podnikatele roku těsně pod nejvyšším stupínkem? Konkrétně jde o Ladislava Blažka (společnost Blažek Praha, a.s.), Jana Haranta (Agro, a.s.), Libora Malého (LMC, s.r.o.) a Karla Žďárského (Farmet, a.s.).

V minulém roce vyhrál soutěžní ročník Tomáš Březina, šéf společnosti BEST. V roce 2005 naproti tomu triumfoval ředitel společnosti Student Agency Radim Jančura.

Jak se v soutěži hodnotí? V úvahu připadá několik různých kroků. Nominace podnikatelů, osobní pohovory, vyhodnocení vítězů porotou v celkem šesti kategoriích a vyhlášení výsledků. V porotě pak zasedají zpravidla vítězové z minulých ročníků.

Více čtěte zde… http://ekonomika.idnes.cz/podnikatelem-lonskeho-roku-je-sef-unicornu-vladimir-kovar-pap-/ekonomika.aspx?c=A090219_164855_ekonomika_fih

William Henry Gates III

Bill Gates

William Henry Gates III se narodil 28. října 1955 v Seattlu ve státě Washington. Nyní je všeobecně známý jako Bill Gates. Je spoluzakladatelem a zároveň předsedou představenstva společnosti Microsoft. Řadí se mezi nejbohatší lidi na světě. Podle časopisu Forbes je v roce 2014 dokonce nejbohatším člověkem na světě.

Jeho rodiči jsou William Henry Gates, Sr., firemní právník, který je nyní zaměstnán také v nadaci Billa a Melindy Gates a Mary Maxwell Gates, učitelka a členka správní rady First Interstate Bank, Pacific Northwest Bell a národní rady mezinárodní neziskové organizace United Way. Mary bohužel zemřela na rakovinu v roce 1994. Bill Gates má dvě sestry.

Bill byl velmi nadaný student, proto po ukončení 6. třídy přestoupil na prestižní soukromou střední školu Lakeside School, kde také poprvé pracoval s počítačem. Na této škole se také začal učit programovat. Společně s několika studenty, mezi které patřil mimo jiné např. Paul Allen, se mu naskytla možnost zdarma využívat (resp. za to, že pomohou hledat chyby v systému) její minipočítač PDP-10.

První velký úspěch přišel již v jeho 17ti letech, kdy dostal 4200 dolarů za svůj program pro tvorbu školních rozvrhů. Ve stejném roce založil spolu s Paulem Allenem firmu Traf-O-Data, kde pracovali na tvorbě systému pro analýzu dopravního provozu.

Po dokončení střední školy v roce 1973 nastoupil Bill na Harvardovu univerzitu, kde bydlel na stejné chodbě se Stevem Ballmerem.

Původní interpretprogramovací jazyk Altair BASIC pro počítač Altair 8800 (první úspěšný komerční počítač) vytvořil spolu s Allenem právě v průběhu studia na Harvardu. Tento programovací jazyk byl založen na jednoduchém jazyku BASIC, který byl na Dartmouth College používán pro výuku.  Výrobci počítače Altair, společnost MITS, odkoupila licenci.

Spolu s Paulem Allenem se rozhodli v roce 1975 založit společnost Micro-Soft (ze které se později stala Microsoft Corporation), aby mohli svou verzi programovacího jazyka BASIC, nazvanou již Microsoft BASIC, nabízet i jiným firmám. Tento produkt měl velký komerční úspěch a stal se tak základem zdařilého rozvoje společnosti.

Bill Gates se tedy rozhodl věnovat pouze podnikání, proto ve třetím ročníku opustil školu. Na konci 70. let, kdy se společnost IBM chystala vstoupit na trh s osobními počítači se svým IBM PC (uvedeným v roce 1981), se Gatesovi podařilo firmě prodat licenci na operační systém, který zakoupil od místního výrobce počítačů. Operační systém MS-DOS se stal naprostým standardem v oblasti osobních počítačů. Partnerství s IBM, které skončilo až neshodami při vývoji operačního systému OS/2, zajistilo firmě Microsoft vedoucí postavení v celém oboru.

Díky vynikající obchodní strategii Billa Gatese v rozšíření firemního záběru se v mnoha částech trhu stal Microsoft jedničkou a tuto pozici si byl schopen udržet. Avšak některé postupy Microsoftu byly označeny jako podezřelé z porušení zákonů. V několika případech dokonce soudy zhodnotily jejich jednání jako nezákonné.

1. ledna 1994 si Bill Gates vzal za ženu Melindu Frenchovou, se kterou má tři děti – Jennifer Kathrine (*1996), Rory Johna (*1999) a Phoebe Adele (*2002). Společně žijí ve velkém domě na kopci u jezera Washington. Jejich dům je velmi moderní a obsahuje nespočetné množství elektronických systémů. V roce 2000 předal Bill pozici generálního ředitele Microsoftu svému dlouholetému příteli, již zmíněnému Stevu Ballmerovi a sám se ujal nově vytvořené pozice „hlavní softwarový architekt“. O šest let později oznámil, že v průběhu následujících dvou let opustí všechny manažerské pozice. Od července 2008 se tedy věnuje své nadaci a v Microsoftu funguje pouze jako předseda správní rady a poradce.

Bill Gates, Melinda Gatesová a jejich nadace

Bill Gates

Bill Gates se svou ženou založili charitativní organizaci "Nadace Billa a Melindy Gatesových". Nadace Gatesových dává finance na univerzitní stipendia pro zástupce menšin, prevenci proti AIDS a na boj proti nemocem, které zasahují primárně země třetího světa. Tato nadace v aktuální době sponzoruje 90% kompletního projektu vymýcení dětské obrny. Protože Světová zdravotnická organizace převedla své financování na jiné nemoci. Bill Gates a Melinda Gatesová darovali v roce 1999 této nadaci $5 000 000 000. Toto je v historii největší dar poskytnutý od žijící osoby. Přes $100 000 000 daroval Gates na pomoc dětem, které trpí nemocí AIDS. Dalších $750 000 000 darovala nadace 26. ledna 2005 mezinárodnímu Fondu pro vakcíny proti černému kašli, spalničkám, dětské obrně a žluté zimnici. Bill Gates a Melinda Gatesová byli v roce 2005 vyhlášeni časopisem Time osobností roku.

Zajímavá fakta

- Bill Gates zakoupil v roce 1994 Leicesterský kodex, sbírku prací Leonarda da Vinci, v současné době jsou propůjčeny v Seattleském muzeu umění.
- Bill Gates věnoval podle časopisu Forbes sponzorský dar pro volební kampaň George Walkera Bushe (volby 2004).
- 4. února 1998 Bill Gates navštívil Brusel a belgický aktivista mu hodil do obličeje šlehačkový dort.
- Bill Gates velice vyznává myšlenky Warrena Buffetta.
- Bill Gates á také velmi rád automobily a mezi jeho nejlepší povozy patří úžasné Porsche 959 (rok 1984).

Bill Gates a jeho knihy

- Informační dálnice (český překlad), ISBN 80-85943-28X, originální název The Road Ahead, 1996, ISBN 0-14-026040-4.
- Byznys rychlostí myšlenky (český překlad), ISBN 80-85943-97-2, originální název Business @ The Speed of Thought, 1999, ISBN 0-446-67596-2.

Tomáš Budník - generální ředitel společnosti O2

Tomáš Budník

Současný generální ředitel společnosti O2, Tomáš Budník, zahájil svou kariéru v někdejším Českém Telecomu. Než se na stávající post dostal, prošel několika dalšími společnostmi poskytujícími telekomunikační služby.

Budník hájil v posledních letech hlavně zájmy společnosti U:fon, kterou vedl jako její ředitel. Cenné zkušenosti získával i ve společnosti GTS. V době před návratem do O2 pracoval na projektu vytvoření čtvrtého velkého operátora, který by konkuroval dnešnímu největšímu triu. Místo toho se ale dostal na post generálního ředitele jedničky tuzemského trhu.

V současné době se Budník nechal slyšet, že O2 se v minulosti nezachovala ke svým klientům právě nejlépe. O2 tím byla ostatně i proslulá, ale ve firmě se každý tvářil, že je tomu úplně jinak.

Nyní je Budník šéfem O2 a chce dalekosáhlé změny. Zákaznicky orientovanou společnost, zeštíhlit personál atd. Jak tohoto cíle dosáhnout? Určitě ne tím, že se firma vrátí ke kořenům (Eurotel, Český Telecom).
Budníkovým cílem bude i navýšit tržby společnosti, které rok od roku klesají. Do nabídky připojení k internetu lze nově přidat i službu O2TV, díky které lze za pouhých 150 korun navíc sledovat anglickou nejvyšší fotbalovou soutěž či prestižní kanál HBO.

Podobně to je i u základního tarifu Free O2. Ten původně vyšel na 249 korun měsíčně, ale v současné době je v nabídce i možnost tarifu Free O2 60, kdy si sice připlatíte stokorunu, ale získáte 60 minut volání do ostatních mobilních sítí.

Stejně ale postupuje i Vodafone, jenž nedávno upravil ceny svých tarifů. Někdejší oblíbený tarif RED v ceně 249 korun měsíčně nahradil tarifem Smart 100, který je o celou stokorunu dražší. Původní nabídku – neomezené volání a SMS zprávy – nahradil Vodafone jen SMS zprávami zdarma, navíc je ale v nabídce Smart 100 stovka minut volání do všech sítí a sto MB datového přenosu.

Neomezený tarif RED v ceně 699 korun za měsíc byl nahrazen tarifem RED LTE. Ten stojí o padesát korun více, zákazník dostane navíc další SIM kartu. Tu lze využít například do tabletu a vyzkoušet si tak možnosti mobilního internetu s FUP 1,5 GB měsíčně. Za větší objem dat si ale připlatíte.

To, jak se Tomáši Budníkovi práce daří, ukáže až čas. O2 chce ale pod vedením společnosti PPF zlepšit vnímání společnosti mezi zákazníky a přiblížit se jim, což je velmi pozitivní zvěst do budoucna.

Steven Paul Jobs

Steve Jobs

Steven Paul Jobs, často pouze Steve Jobs, se narodil 24. února 1955 v San Franciscu v USA a zemřel 5. října 2011 v Palo Alto v USA. Byl zakladatelem, výkonným ředitelem (CEO) a předsedou představenstva firmy Apple a zároveň jednou z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních čtyřiceti let. Narodil se americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, kteří jej po porodu poskytli k adopci Paulovi a Claře Jobsovým, které považoval za své jediné rodiče. Po střední škole začal studovat vysokou školu, ale studia zanechal hned po prvním semestru. Ještě rok a půl navštěvoval některé přednášky. Spával na zemi u svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví. Jediné pořádné jídlo dostával od hnutí Hare Krišna každou neděli. Na začátku 80. let byla několik let jeho přítelkyní písničkářka Joan Baezová. Oženil se s Laurene Powellovou (tři děti), dále měl dceru z předchozího vztahu.

V roce 1974 nastoupil do firmy Atari vyrábějící herní zařízení. Zde vydělal peníze na vysněnou cestu za osvícením do Indie. Po návratu z asijského kontinentu se sice vrátil k Atari, ale již v dubnu 1976 založil spolu se Stevem Wozniakem, který byl hardwarovým expertem, firmy Apple (pojmenována po Jobsově nejoblíbenějším ovoci). Sestrojením počítače Apple se jim podařilo zmenšit podobu tohoto stroje natolik, že mohl pomalu začít dobývat domácnosti a nadále nebyl obrovským monstrem. Tato firma vyvinula jedny z prvních úspěšných osobních počítačů. První prototyp sestrojili v Jobsově garáži a na rozjezdy firmy získali peníze prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky.

Svým druhým typem Apple II již společnost získala význačnou pozici na trhu. Ta však poněkud upadla v okamžiku, kdy IBM představilo svoje PC. Získáním dominantního podílu na trhu též IBM zavedlo svůj operační systém, který nebyl kompatibilní s Applem. Založil také firmu NeXT a pod jeho vedením se proslavila i filmová studia Pixar. Jobs rozpoznal mezi prvními potencionál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy Xerox. V roce 1983 Jobs přetáhl z Pepsi-Coly manažera Johna Sculleyho, kterého dosadil na pozici CEO Applu. Při přemlouvání mu údajně řekl: „Když zůstaneš u Pepsi, vše co dokážeš, bude to, že prodáš více cukrové vody dětem. Když přejdeš k Applu, můžeš změnit svět.“ Ten samý rok představil Apple počítač Lisa, který byl jako první vybaven myší. Nicméně hlavním Jobsovým trumfem se měl stát Macintosh. A skutečně jím byl, jenže manažer Sculley začal cítit, že Jobsovy věčné inovace mají negativní vliv na cenu a tím i prodej Applů. Postupně Jobse odstavil od moci ve firmě. Steve raději v roce 1985 firmu, kterou sám zakládal, opustil. Později řekl, že najmutí Sculleyho bylo najmutím „špatného člověka“.

Po odchodu z Applu Steve založil společnost NeXT Computers , kterou v roce 1997 odkoupil stagnující Apple Computer a on sám se vrátil do jeho vedení. Operační systém NeXTSTEP firmy NeXT Computer se stal základem nového operačního systému Mac OS X.

Většího úspěchu dosáhla společnost Pixar, kterou Jobs založil v roce 1986. Do roku 2006 získaly její filmy jako Příběh hraček, „Život brouka“, Příšerky, s.r.o. či Úžasňákovi na tržbách celkem přes tři miliardy dolarů. V lednu 2006 Disney odkoupil Pixar za 7,4 miliardy dolarů. Steve Jobs tím získal 7 % akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.

Steve Jobs proslul tvrdým manažerským stylem a výbornými řečnickými schopnostm. Také schopností mít vizi a přesvědčit o ní mnoho lidí. Dokázal vycítit aktuální potřeby trhu.  Kladl důraz na jednoduchost použití a design. Steve Jobs se chtěl podílet na všem dění a mít kontrolu nad každým procesem. Díky této struktuře analitici poukazovali na provázanost jeho osobnosti s Applem. Byl zapsán v Guinessově knize rekordů jako generální ředitel s nejnižším platem. Pobíral údajně jeden dolar ročně, ale díky akciím společností Apple a Disney, které vlastnil, patřil mezi nejbohatší Američany s odhadovaným jměním 8,3 miliardy dolarů. Úspěch modelů počítače iMac, přehrávače iPod, mobilního telefonu iPhone a tabletu iPad udělal z Apple největší světovou firmu.

Dne 25. srpna 2011 oznámil Steve Jobs rezignaci na post šéfa společnosti Apple, kde jej nahradil Tim Cook. Zemřel 5. října 2011, když podlehl jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny, rakovině slinivky břišní. Jeho nejoblíbenější větou bylo: „Chci rozezvučet vesmír…“